Otázky a odpovede

Aká je najvhodnejšia orchidea pre začiatočníka ?

Vo všeobecnosti sa za najvhodnejší pre začiatočníka považuje klasický hybridný Phalaenopsis zo záhradného centra. Pri dodržaní základných pravidiel pestovania orchideí je pomerne nenáročný na pestovanie a poteší dlhým kvitnutím.

Prečo mi "gumovatejú", vädnú a žltnú listy na Phalaenopsise ?

Pokiaľ rastlinke z času na čas ožltne a  odpadne niektorý z najstarších spodných listov, je to prirodzený jav starnutia a netreba si robiť starosti. Avšak pokiaľ sa to stáva často alebo dokonca gumovatejú a vädnú, prípadne žltnú viaceré listy, alebo tie novšie, je potrebné pozrieť sa rastlinke na korene. S najväčšou pravdepodobnosťou budú v zlom stave, uhnité, neschopné príjmať a transportovať vodu a živiny. Potrebné je opatrne vybrať rastlinu zo substrátu, odstrániť ostrým dezinfikovaným nožom alebo nožnicami všetko zlé, duté, hnilé alebo suché. Rany môžeme poprášiť drveným drevným uhlím a nechať zaschnúť voľne na vzduchu kľudne aj 24-48 hodín. Préšok z drevného uhlia pôsobí dezinfekčne. Po zatiahnutí rán môžeme rastlinku zasadiť do nového substrátu, ktorý by mal pozostávať z väčších kusov píniovej kôry. Pokiaľ použijeme hotovú zmes na orchidey, je vhodné ju preosiať a  povyberať z nej len hrubšie bezprašné časti. Na spodok kvetináča dáme zopár väčších kusov polystyrénu ako drenáž. Korene Phalaenopsisu potrebujú dýchať a tak im nesvedčí sypký alebo rozpadajúci sa substrát. Medzi poliatiami potrebujú rastliny  preschnúť. Až keď korene opäť nadobudnú striebristú farbu, je vhodný čas na zálevku. Používame skôr menšie ako väčšie kvetináče, v prípade Phalaenopsisov uprednostníme plastové priehľadné kvetináče s drenážnym otvorom v spodnej časti. Po presadení rastlinu ukotvíme proti pohybu, ľahšie tak zakorení. So zálievkou počkáme 4-5 dní a s hnojením aspoň 3 týždne. Rastlinka nesmie dlhodobo stáť vo vode. Postavíme ju na svetlé miesto bez prievanu a bez priameho slnečného žiarenia. O niekoľko dní až týždňov by sa mali objaviť nové korene.

Prečo mi nechce kvitnúť Phalaenopsis ?

Dôvodov môže byť viac:

- Buď je rastlinka mladá alebo slabá  a všetku energiu sa snaží investovať do tvorby koreňového systému a listovej hmoty.

- Nie je na vhodnom stanovišti. Niekedy stačí zmena svetovej strany. Phalaenopsis je rastlinka s menšími nárokmi na svetlo než napríklad Cattleya, ale aj napriek tomu potrebuje rozptýlené svetlo bez priamych slnečných lúčov. Priame slnko dokonca môže byť s výnimkou skorého rána a neskorého večera škodlivé. Dužinaté listy Phalaenopsisu sa ľahko spália a škody sú nezvratné. Preto je dobré ju od doobedia do skorého poobedia vhodne pritieniť. Nekvitnutie môže byť teda známkou slabého osvetlenia.

- Rastlina je stará a potrebuje zmladiť alebo presadiť, substrát sa rozpadá a následne chradnú korene. Riešenie  - presadiť do nového substrátu.

- Rastline chýbaju niektoré chemické prvky. Nevhodné alebo chýbajúce hnojivo.  V prípade hnojenia orchideí platí pravidlo "Menej je viac". To znamená, že radšej hnojiť častejšie a slabšou, asi tak polovičnou, koncentráciou než doporučovanou na obale výrobcom, ako hnojiť nárazovite a silnou koncentráciou. Pri silnej koncentrácii sa ľahko spália špičky koreňov a odumierajú. Môžu chýbať aj niektoré stopové prvky. Tieto nedostatky sa však prejavujú nielen dlhodobým nekvitnutím, ale aj zmenami na listoch. Niekedy stačí zmeniť typ hnojiva alebo použiť hnojivo od iného výrobcu. Po niekoľkých týždňoch by sa zmena mala prejaviť. Ak používame hnijivo, raz za čas, obvykle po 3 hnojivých zálievkach je vhodné substrát prepláchnuť čistou dažďovou vodou, aby sa odplavili nahromadené soli, ktoré koreňom škodia. Hnojíme vždy na prevlhčený substrát. 

- Je jej priteplo. Väčšinou stačí znížiť teplotu okolia o 3-4 stupne Celzia na 5-6 týždňov. Zníženie teploty rastlinu podporí v nakvitaní. Preto sa často stáva, že po nekvitnúcom lete a jeseni sa so začiatkom vykurovacej sezóny náhle objaví množstvo púčikov na viacerých Phalaenopsisoch naraz. Je to práve tým, že teplota pred vykurovacou sezonou poklesne na nejaký čas o pár stupňov Celzia pri nezmených svetelných podmienkach. Vyhnúť sa však treba teplotám pod 16-17 st.C. Phalaenopsis je teplomilná rastlina a pri teplotách pod 16 st.C by sa mohli podchladiť, zvlášť pri vlhkom substráte, čím by sa odštartovala hniloba koreňov.

- Treba skontrolovať aj prítomnosť škodcov a v prípade potreby zasiahnuť.

- Ak nič z predchádzajúceho nepomáha, urobíme radikálnu zmenu prostredia  a rastline pohrozíme vyhodením do smetia =D, obvykle to zaberie =D. Poznám človeka, ktorý dlhodobo nekvitnúci Phalaenopsis zatvoril na 3 týždne bez vody a bez svetla do tmavej skrine na chodbe a nevšímal si ho. Keď skriňu po 3 týždňoch otvoril, zbadal rašiacu kvetnú stonku =D. Tento príklad však je skôr sporadický.

Orchidea síce kvitne, ale kvety sú slabo vyfarbené a je ich malý počet. Prečo ?

Stáva sa to pomerne často pri rastlinkách z Hobbymarketov. Domov si prinesiem krásnu sýto kvitnúcu rastlinu s množstvom kvetov. Následne po určitej dobe zakvitne znovu, ale kvety sú svetlé, mdlé, nez sýtej farby, prípadne je ich malý počet. Rastlinky dodávané do Hobbymarketov sú u veľkopestovateľov dosť rýchlené a výrazne podporované hnojivami a rastovými preparátmi. Navyše su výrazne prisvecované. Keďže toto rastlinke doma nedáme, tak sa prejaví menej výrazným kvitnutím. Pomôcť sa dá výraznejším osvetlením bez priameho slnka v čase pred a počas tvorby kvetných púčikov a tiež výberom vhodného hnojiva.

Orchidea mi kvitne krásne nepretržite už rok a stále nie a nie prestať. Listy sa však skrúcajú a gumovatejú. Prečo?

O zgumovatelých listoch sme písali v inej otázke. V zásade je to problém nedostatočnosti koreňového systému. To, že rastlinka kvitne nepretržite záplavou kvetov, samo osebe ešte neznamená, že sa jej skutočne darí. Ľudia si často myslia, že ak kvitne, tak je určite spokojná a nič jej predsa nemôže chýbať. Nemusí to tak byť vždy. Veď v prírode je snaha vytvoriť potomstvo prvoradým cieľom. Rastliny sa množia prevažne semenami, semená vznikajú z plodov a tie zase z kvetov. Jednoducho povedané, pokiaľ orchidea nemá optimálne podmienky, aj tak je schopná  a ochotná kvitnúť, aj v snahe o prežitie. Otázkou je dokedy to vydrží. Preto treba mať vždy na zreteli, že sa treba nielen kochať krásnymi kvetmi, ale z času na čas treba skontrovať aj celkový stav rastliny  a koreňov. Škody napáchané v minulosti Phalaenopsis dokáže pomerne dlho neprejavovať. 

Mám doma Dendrobium phalaenopsis alebo Dendrobium nobile?

Poviete si, nie je podstatné vedieť, či máte doma Dendrobium phalaenopsis alebo Dendrobium nobile, vaša rastlinka je predsa po prinesení z obchodu krásna a plná kvetov. Ale pretože ste milovníci orchideí chcete, aby vaša rastlinka dobre rástla a kvitla aj ďalšie sezóny, preto čítajte....

 Dendrobium phalaenopsis 

súkvetie vyrastá  z vrcholu pahľuzy, ktorá je  trvalo olistená. Požiadavky na teplotu, svetlo i výživu sú takmer rovnaké ako u hybridných Phalaenopsisov (teplomilné orchidey, teploty trvalo nad 18°C). Väčšiu pozornosť treba venovať  zálievke, pretože korene sú tenšie a jemnejšie ako u Phalaenopsisov -  pri premokrení budú zahnívať, ak bude substrát príliš suchý, korene budú zasychať.

       

 

Dendrobium nobile

kvety vyrastajú pozdĺž celej pahľuzy, staré pahľuzy sú zvyčajne neolistené, v lete tejto orchidey vyhovuje svetlé stanovište vonku, s výdatnou zálievkou -  letnenie. Aby nám bohato zakvitla, na jeseň ju prenesieme na svetlé miesto, ideálne s teplotou do 12 - 15°C (chodba, schodisko, garáž), zálievku výrazne obmedzíme a postupne úplne prestaneme polievať. Rastlinku začneme zalievať až potom, keď sú kvetné púčiky zreteľné (ak nevydržíme, s veľkou pravdepodobnosťou nás naše Dendrobium poteší keikami -  mladými rastlinkami, ktoré vyrastú namiesto kvetov). Staré pahľuzy neodstraňujeme, slúžia ako zásobáreň vody a živín pre mladé pahľuzy, ktoré vyrastajú od bázy pri substráte. Staré pahľuzy odstraňujeme až vtedy, keď zoschnú, uhnijú alebo sa inak nenávratne poškodia. 

     

E. Čunderlíková, M. Mitošinková, R. Chudíková :)

 

 

 

 

 

 

 

 

Záznamy: 1 - 6 zo 6